
XL Joinery White Primed Pattern 10 Obscure Glazed
The Pattern 10 obscure glazed internal door is the choice where there is a need to balance the need for natural light with the need for privacy. A genuinely flexible option that not only complements the rest of the Pattern 10 range but also any internal white primed door due to the simplistic nature of the design - and its primed finish allowing it to be painted any colour.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | GWPP10 |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | Single Obscure toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
XL Joinery White Primed Pattern 10 |
| Matching Fire Door | XL Joinery White Primed Pattern 10 Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 24", 27", 30", 33", 80" x 32" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $134.05
-65%$134.05
$46.92Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Pattern 10 obscure glazed internal door is the choice where there is a need to balance the need for natural light with the need for privacy. A genuinely flexible option that not only complements the rest of the Pattern 10 range but also any internal white primed door due to the simplistic nature of the design - and its primed finish allowing it to be painted any colour.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | GWPP10 |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | Single Obscure toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
XL Joinery White Primed Pattern 10 |
| Matching Fire Door | XL Joinery White Primed Pattern 10 Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 24", 27", 30", 33", 80" x 32" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














