
XL Joinery White Primed DX Obscure Glazed
A 1930s-inspired Internal door the DX uses flat recessed panels and a top section of obscure glass to create this popular style. A door very much at home in a property from that period this door is part of our White Primed Collection. A fellow panelled door is available to complete the range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | GWPDX |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | Single Obscure toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door. |
| Matching Fire Door |
XL Joinery White Primed DX Fire Door |
| Matching Door |
XL Joinery White Primed DX |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $142.17
-65%$142.17
$49.76Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A 1930s-inspired Internal door the DX uses flat recessed panels and a top section of obscure glass to create this popular style. A door very much at home in a property from that period this door is part of our White Primed Collection. A fellow panelled door is available to complete the range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | GWPDX |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | Single Obscure toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door. |
| Matching Fire Door |
XL Joinery White Primed DX Fire Door |
| Matching Door |
XL Joinery White Primed DX |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














