
XL Joinery White Primed DX
The flat recessed panels in the 1930s inspired white primed DX Internal door to help create a popular and impressive traditional design that can really add value to a property. A Matching glazed door makes up this stylish range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | WPDX |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery White Primed DX Obscure Glazed |
| Matching Fire Door |
XL Joinery White Primed DX Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 24", 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $120.51
-65%$120.51
$42.18Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The flat recessed panels in the 1930s inspired white primed DX Internal door to help create a popular and impressive traditional design that can really add value to a property. A Matching glazed door makes up this stylish range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | WPDX |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery White Primed DX Obscure Glazed |
| Matching Fire Door |
XL Joinery White Primed DX Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 24", 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














