
XL Joinery White Moulded Colonist Fire Door
A classic 6-panel grained white moulded fire door with raised and fielded panels. A flexible Internal door design that would suit any property be it contemporary or traditional. Matching panelled and bi-fold doors complete this ever popular range.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | WM6PFD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Standard Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 2mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
XL Joinery White Moulded Colonist |
| Matching Fire Door |
N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $174.67
-65%$174.67
$61.13Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A classic 6-panel grained white moulded fire door with raised and fielded panels. A flexible Internal door design that would suit any property be it contemporary or traditional. Matching panelled and bi-fold doors complete this ever popular range.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | WM6PFD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Standard Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 2mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
XL Joinery White Moulded Colonist |
| Matching Fire Door |
N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














