
XL Joinery Prefinished Oak Louis RM
The Louis fully finished internal oak door is a traditional panelled oak door with raised mouldings surrounding the door's stylish two panel design. The raised mouldings and raised and fielded panels and add a touch of elegance to what is an extremely popular traditional door style. A matching fire door and the glazed Riviera door complete this opulent range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFINTOLOURM |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door | LPD Oak Riviera 6L RM |
| Matching Door | LPD Oak Louis RM |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $249.14
-65%$249.14
$87.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Louis fully finished internal oak door is a traditional panelled oak door with raised mouldings surrounding the door's stylish two panel design. The raised mouldings and raised and fielded panels and add a touch of elegance to what is an extremely popular traditional door style. A matching fire door and the glazed Riviera door complete this opulent range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFINTOLOURM |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door | LPD Oak Riviera 6L RM |
| Matching Door | LPD Oak Louis RM |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














