
XL Joinery Prefinished Oak DX
The flat recessed panels in the 1930s inspired DX Internal door helps create a popular and impressive design that can really add value to a property. A door very much at home in a property from that period this door comes fully finished in a clear coating and ready to hang. A matching glazed door is available to complete the range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFINTODX |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | Deanta Oak Cambridge |
| Matching Door | LPD Nostalgia Oak DX 30's Style |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $261.33
-65%$261.33
$91.47Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The flat recessed panels in the 1930s inspired DX Internal door helps create a popular and impressive design that can really add value to a property. A door very much at home in a property from that period this door comes fully finished in a clear coating and ready to hang. A matching glazed door is available to complete the range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFINTODX |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | Deanta Oak Cambridge |
| Matching Door | LPD Nostalgia Oak DX 30's Style |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














