

Joinery Pine Edwardian Clear Glazed Door
The classic twin-light design with clear glass in the beautiful natural grain of pine gives this Internal door a true look of opulence. A door very much at home in a traditional setting the design also features intricate mouldings around the panels. A matching panelled door is also available in this vintage range.
Note:Â
- Bespoke sizes available. All doors are made to order and the expected delivery time will be: 3-4 weeks.
- Natural Solid Pine with knots and character, some knots may be filled.
General Information:
| Brand | Joinery |
| Model Code | GEDWJOIN |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Pine ( Solid Pine ) |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
Joinery Pine Edwardian |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $482.03
-65%$482.03
$168.71Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The classic twin-light design with clear glass in the beautiful natural grain of pine gives this Internal door a true look of opulence. A door very much at home in a traditional setting the design also features intricate mouldings around the panels. A matching panelled door is also available in this vintage range.
Note:Â
- Bespoke sizes available. All doors are made to order and the expected delivery time will be: 3-4 weeks.
- Natural Solid Pine with knots and character, some knots may be filled.
General Information:
| Brand | Joinery |
| Model Code | GEDWJOIN |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Pine ( Solid Pine ) |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
Joinery Pine Edwardian |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














