
XL Joinery Oak Sussex Clear Glazed
The Sussex internal oak door is a cottage style internal door that feature deep u-grooves with an curved top design. This glazed doors features a large singular curved glass design that will suit most home styles and designs.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | GOSUS |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
XL Joinery Oak Sussex |
| Matching Fire Door |
XL Joinery Oak Sussex Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Size 78" x 30" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $292.47
-65%$292.47
$102.36Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Sussex internal oak door is a cottage style internal door that feature deep u-grooves with an curved top design. This glazed doors features a large singular curved glass design that will suit most home styles and designs.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | GOSUS |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
XL Joinery Oak Sussex |
| Matching Fire Door |
XL Joinery Oak Sussex Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Size 78" x 30" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














