
XL Joinery Oak Salerno Clear Glazed Fire Door
The alluring Salerno internal door combines fluid shapes with a large clear glazed panel to bring a truly striking range that would add a sense of style to any living space. Part of the Ellipse Collection, this door is supplied in Oak and is an unfinished veneer, ready to paint or stain. Impressive panelled and fire door options complete this range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | GOSAL-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | Single Clear toughened fire-rated glass |
| Trimming | 2mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | Deanta Oak Ravello Pre-Finished Firedoor FSC |
| Matching Glazed Door | Deanta Oak Ravello Pre-Finished Glazed FSC |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $1,252.47
-65%$1,252.47
$438.36Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The alluring Salerno internal door combines fluid shapes with a large clear glazed panel to bring a truly striking range that would add a sense of style to any living space. Part of the Ellipse Collection, this door is supplied in Oak and is an unfinished veneer, ready to paint or stain. Impressive panelled and fire door options complete this range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | GOSAL-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | Single Clear toughened fire-rated glass |
| Trimming | 2mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | Deanta Oak Ravello Pre-Finished Firedoor FSC |
| Matching Glazed Door | Deanta Oak Ravello Pre-Finished Glazed FSC |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














