
XL Joinery Oak Florence Clear Glazed
The internal Florence range malgamates fluid shapes with a large clear glazed panel to bring a truly striking range that would add a sense of style to any living space. Part of the Ellipse Collection this door is supplied in oak and unfinished, ready to paint or stain
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFGOFLO |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | Deanta Oak Cadiz Glazed FSC |
| Matching Door |
Deanta Oak Cadiz |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $408.91
-65%$408.91
$143.12Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The internal Florence range malgamates fluid shapes with a large clear glazed panel to bring a truly striking range that would add a sense of style to any living space. Part of the Ellipse Collection this door is supplied in oak and unfinished, ready to paint or stain
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFGOFLO |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | Deanta Oak Cadiz Glazed FSC |
| Matching Door |
Deanta Oak Cadiz |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














