
XL Joinery Cottage White Primed
Our White Collection Internal door combines the appeal of contemporary minimalism with the considered cleanliness of traditional fashions. A singular backdrop for everything from bright and busy interiors to stripped-back urban apartments. The White Primed Cottage Ledged and braced door is available in a glazed option also.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | WPCOT |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery Cottage White Primed Clear Glazed |
| Matching Fire Door |
N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $151.65
-65%$151.65
$53.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Our White Collection Internal door combines the appeal of contemporary minimalism with the considered cleanliness of traditional fashions. A singular backdrop for everything from bright and busy interiors to stripped-back urban apartments. The White Primed Cottage Ledged and braced door is available in a glazed option also.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | WPCOT |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery Cottage White Primed Clear Glazed |
| Matching Fire Door |
N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














