




LPD White Moulded Smooth Berlin 2P Fire Rated
A characteristic two-panel interior door design that will add a fresh, clean finish to your room.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | LPD |
| Model Code | FCSMOBER |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Lipping | 20mm |
| Matching Glazed Door | N/A |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A characteristic two-panel interior door design that will add a fresh, clean finish to your room.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | LPD |
| Model Code | FCSMOBER |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Lipping | 20mm |
| Matching Glazed Door | N/A |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |













