


Deanta Valencia Prefinished Oak Glazed FSC
The Valencia Internal door features horizontal panels of crown-cut oak veneer providing a striking contrast between the natural grain and industrial metal inlays in any modern apartment.
General Information:
FSCĀ® Certified
| Brand | Deanta |
| Model Code | 35VALGXFSC |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | Glazed with Clear Tempered Glass featuring a 6mm V Groove |
| Lipping |
Lippings with 16mm Trimming Allowance on Each Edge |
| Matching Door | Deanta Valencia Prefinished Oak FSC |
| Matching Fire Door | Deanta Valencia Prefinished Oak FD30 FSC |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 24", 27", 30", 33", supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Valencia Internal door features horizontal panels of crown-cut oak veneer providing a striking contrast between the natural grain and industrial metal inlays in any modern apartment.
General Information:
FSCĀ® Certified
| Brand | Deanta |
| Model Code | 35VALGXFSC |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | Glazed with Clear Tempered Glass featuring a 6mm V Groove |
| Lipping |
Lippings with 16mm Trimming Allowance on Each Edge |
| Matching Door | Deanta Valencia Prefinished Oak FSC |
| Matching Fire Door | Deanta Valencia Prefinished Oak FD30 FSC |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 24", 27", 30", 33", supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














